مقالات

منظور از بلوک اتوکلاو شده چیست؟

بلوک اتوکلاو شده

در سال 1924، در انستیتو ویل تکنولوژی استکهلم، دکتر اکسل اریکسون یک معمار سوئدی توانست بلوک اتوکلاو شده را تولید کند؛ این اختراع به وجود آمد به دلیل کمبود چوب و نابودی جنگل ها بیش از حد جنگل ها برای مصالح ساختمانی بود. او از آرماتورها برای افزایش مقاومت بلوک ها استفاده کرد، یکی از ویژگی های بارز این محصول، وزن بسیار سبک آن در کنار مقاومت زیاد آن است. اختراع بلوک اتوکلاو شده به عنوان یک دستاورد مهم در زمینه ساخت و ساز در قرن بیستم شناخته می شود.

استفاده از این محصول به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت به طوری که در سال 1995 در سراسر جهان 51 کارخانه با ظرفیت تولید 31 میلیون متر مکعب در سال فعالیت می کردند. این تعداد تنها در سه سال بعد به 150 واحد تولید و ظرفیت بیش از 50 میلیون متر مکعب در سال افزایش یافت. امروزه، تولیدکنندگان اصلی این محصول در قاره های اروپا، آمریکا و اقیانوسیه واقع شده اند. در ایران نیز، بتن هوادار اتوکلاو شده به نام تجاری “سیپورکس” در سال 1365 وارد بازار شد. این محصول در سال 1367 با نام “بلوک هبلکس” معرفی شد و اکنون شرکت سبک ساران به طور رسمی بلوک هبلکس با کیفیت را به سراسر ایران ارسال می کند.

 

بررسی تاریخچه بلوک اتوکلاو شده

ابتدا باید گفت بلوک یا بتن هوادار اتوکلاو شده، بتن سبک گازی یا متخلخل است. این محصول یک ترکیب بتنی خاص است که برای تولید آن، از موادی از جمله سیمان، سیلیس، آهک، پودر آلومینیوم و آب در شرایط دما و فشار بالا بهره استفاده می شود تا این محصول خاص بدست آید. بتن هوادار اتوکلاو شده به عنوان یک متریال ساختمانی با وزن سبک و مقاومت بالا شناخته می شود. از آنجا که قابلیت استفاده آسان و قابلیت بازیافت آن وجود دارد، به گسترده ترین شکل ممکن در صنعت ساخت و ساز به کار می رود. به علاوه، استفاده از این محصول می تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک کند.

بیشتر بدانید: تفاوت بلوک سبک استاندارد و غیر استاندارد

 

معرفی و بررسی بلوک اتوکلاو شده

جالب است بدانید که ای بلوک هم مانند سایر مصالح ساختمانی دسته بندی های متفاوتی دارد که در ادامه به معرفی این دسته بندی ها خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

بتن گازی یا بتن متخلخل: بلوک های سبک گازی یا بتن سلولی از جمله انواع بتن های سبک هستند که از نظر فرآیند ساخت به دو دسته بتن هوادار کفی و بتن هوادار اتوکلاو شده تقسیم می شوند. به دلیل خاصیت و ویژگی هایی که دارند امروزه از این مصالح بسیار استفاده می شود.

بتن با حذف ریز دانه: این نوع بتن از ترکیب سیمان با آب و مواد دانه درشت (بدون ماسه) تشکیل می شود. با توجه به اهداف پروژه و نوع ساختمان باید برای هر یک، از مصالح مناسب و مورد نیاز استفاده نمود.

بتن با دانه ها سبک: برای تولید این نوع بتن، از مواد دانه ریزی با وزن مخصوص (کمتر از 1120 کیلوگرم بر مترمکعب) استفاده می شود.

 

در خط تولید بلوک هوادار اتوکلاو شده، سه سیلو برای ذخیره سازی مواد اصلی از جمله آهک، سیمان، و سیلیس وجود دارد. این مواد با کمک الواتورهای مخصوصی که در زیرین سیلوها قرار دارند، به تدریج به خط تولید تزریق می شوند. بتن هوادار اتوکلاو شده (AAC) از موادی مانند ماسه سیلیس، سیمان، گچ، آهک و آب به همراه ماده ی منبسط کننده (خمیر آلومینیوم) تشکیل می شود. این نوع بتن به کمک فرآیند اتوکلاو شده تولید می شود.

فرآیند تولید بتن هوادار اتوکلاو شده با آغاز شدن مرحله آسیاب و اندازه گیری شن و ماسه به همراه آب و خمیر آلومینیوم (که به عنوان ماده ی منبسط کننده عمل می کند) شروع می شود. پس از مخلوط شدن، دوغاب حاصل در قالب های فلزی ریخته می شود. در این مرحله، واکنش شیمیایی بین ماده ی منبسط کننده و مواد دیگر، باعث ایجاد فضاهای کوچک و هوا دار شده ک همانطور که گفتیم داخل این حفره ها هوا وجود دارد. قالب ها برای چند ساعت در اتاق های پیش پخت با دمای 190 درجه سانتی گراد قرار می گیرند. هبلکس کرج را با بهترین قیمت خریداری کنید.

در این فرآیند، سیلیکات کلسیم هیدراته شده و به توبورمورایت تبدیل می شود، سپس مواد نیمه جامد به دستگاه برش منتقل می شوند و قالب بتن هوادار اتوکلاو شده را به اندازه مورد نیاز برش می دهند. واکنش شیمیایی خمیر آلومینیوم ساختار متخلخل، سبک بودن و عایق بودن بتن هوادار اتوکلاو شده را به وجود می آورد.

محصول نهایی این فرآیند تولید بتنی 5/2 برابر سبک تر از بتن های دیگر خواهد بود بلوک های هوادار اتوکلاو شده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به عنوان یک انتخاب مناسب در صنعت ساختمان سازی شناخته می شوند. از زمان معرفی این نوع بلوک، سازندگان و مشتریان زیادی به سمت این محصول روی آورده اند. بلوک های هوادار اتوکلاو شده نه تنها در خانه ها و مسکونی ها به عنوان ساختمان های سبز مورد استفاده قرار می گیرند، بلکه برای هتل ها، بیمارستان ها، مراکز خرید و… نیز انتخابی مناسب محسوب می شوند.

محافطت عالی در برابر نفوذ موریانه: بلوک های هوادار اتوکلاو شده به دلیل ساختار متخلخل و سبک خود، از نظر موریانه و دیگر آفت ها مقاومت بیشتری نسبت به بتن های سنتی دارند. این ساختار متخلخل باعث می شود که آفت ها به سختی به داخل بلوک نفوذ کنند. یکی بزرگ ترین ویژگی های این بلوک همین مورد است! بلوک هبلکس سقفی یکی از مواردی است که با توجه به ویژگی هایی که ذکر کردیم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بررسی دلایل بکارگیری بلوک اتوکلاو شده

عایق صوتی بسیار قوی: برای فضا هایی که نیاز دارند سر و صدای محیط تا حد زیادی کم شود بلوک اتوکلاو شده یکی از بهترین گزینه ها می باشد. مراکزی مانند بیمارستان ها، ساختمان های اداری، مدارس و… با بکارگیری این سبک از بلوک می توانند بهترین نتیجه را بگیرند.

مقاومت در برابر حرارت و آتش سوزی: بلوک هوادار اتوکلاو شده مقاومت بسیار خوب ومناسبی در برابر حرارت مستقیم دارند و به راحتی می توانند حدود 6 ساعت در برابر حرارت قرار گیرند. برای استفاده در محیط های با حرارت بسیار بالا یا زمان طولانی در معرض حرارت مستقیم، مواد مقاوم به حرارت مناسب تر و معمولاً با دانسیته بالاتر مورد نیاز است. بنابراین، استفاده از بلوک های هوادار اتوکلاو شده در مکان هایی که نیاز به مقاومت به حرارت معمولی دارند یا در شرایط معمولی کاربرد دارند، مناسب است. اما برای مناطق یا سازه هایی که به دلیل حرارت شدیدتر نیاز به مواد مقاوم به حرارت دارند، باید از مصالح دیگری استفاده کرد.

مقاومت عالی در برابر زلزله: استفاده از بتن هوادار اتوکلاو شده (AAC) می تواند به کاهش وزن سازه و بهبود عملکرد آن در مواجهه با زمین لرزه کمک کند. اما چرا تا این مقاوم هستند؟ همانطور که در قسمت های بالایی گفتیم ساختار این بلوک ها به قدر کافی محکم می باشد و از طرفی وزن سبکی که دارند باعث شده بهترین در برابر زلزله باشند!

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی به خصوص مسائل مربوط به حوزه ساختمانی، شاهد تغییر و تحولات زیادی بوده ایم. از آنجایی که نیاز مردم روز به روز تغییر می کند به طبع محصولات نیز باید به هما شکل دگرگون شوند. در واقع بلوک هبلکس یا همان بلوک اتوکلاو شده با مزیت و ویژگی هایی که دارد یک گزینه بسیار ایده آل برای ساختمان ها و سازه ها می باشد. اکیداً توصیه می کنیم که بلوک هبلکس و سایر محصولات را از نماینده رسمی تهیه کنید. شرکت سبک ساران نماینده گروه کارخانه جات شیشه اردکان می باشد که به استان تهران و البرز در کمترین زمان ممکن بار را ارسال می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *